RSS
piątek, 08 sierpnia 2008

W całej Kolumbii podczas kilkudniowych blokad przewozy towarów zawiesiło ponad 100 tysięcy ciężarówek. Przewoźnicy domagają się respektowania zasady według której cena transportu to 12,5 procenta wartości towaru.

W wyniku trwania tego konfliktu, w którym jedną stroną są przewożnicy a drugą rząd i przedsiębiorcy, zmniejszyła się dostępność i wzrosły ceny między innymi ziemniaków, ryżu, bananów, kukurydzy i wołowiny. Zmniejszeniu uległ również eksport kawy.

Organizatorem protestu jest Kolumbijskie Zrzeszenie Kierowców Ciężarówek (ACC).

01:26, solosandes
Link
wtorek, 29 lipca 2008

Aresztowano senatora i prezydenta Socjalnej Partii Jedności Narodowej (Partido Social de Unidad Nacional) Carlosa Garcíę Orjuelę. Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości (CSJ) zarzuca mu współpracę z oddziałami paramilitarnymi AUC (Zjednoczona Samoobrona Kolumbii) w czasie gdy był przewodniczącym kolumbijskiego Kongresu.

Partido Social de Unidad Nacional zwana powszechnie Partido de la “U” jest najwiekszym ugrupowaniem parlamentarnym i obok Kolumbijskiej Partii Konserwatywnej i Partii Radykalna Zmiana główną podporą rządu prezydenta Alvaro Uribego.

Związki polityków z paramilitarystami są nazywane parapolitica. Do tej pory zostało aresztowanych 34 parlamentarzystów, a w stosunku do dalszych 32 prowadzone są śledztwa.

22:30, solosandes
Link
czwartek, 24 lipca 2008

W Kolumbii i w kilkunastu miejscach poza jej granicami obchodzono Dzień Niepodległości. W tym roku uroczystościom towarzyszyły manifestacje na rzecz pokoju i osób - głownie porwanych - poszkodowanych w wewnętrznym konflikcie zbrojnym.

Dzień Niepodległości upamiętnia nieudany bunt miejscowych elit kolonialnych w Santa Fe (obecnie Bogota) przeciwko królewskiej władzy centralnej z Madrytu. W rzeczywistości wydarzenia z 20 lipca 1810 roku to jedynie jeden z wielu epizodów na drodze do samostanowienia hiszpańskiej kolonii Nowej Granady.

W obchodach uczestniczyło około miliona osób.

23:31, solosandes
Link
sobota, 12 lipca 2008

W 2008 - podobnie jak w roku poprzednim – kolumbijskie wydatki na obronę są drugimi najwyższymi na kontynencie południowoamerykańskim. Według argentyńskiego Centrum Studiów “Nowa Większość” (Centro de Estudios Nueva Mayoría) osiągną one w bieżącym roku, w przeliczeniu na dolary, wielkość 6,76 miliarda. Więcej wyda jedynie Brazylia – 27,54 mld dolarów. W przypadku Kolumbii suma ta stanowi 3,34 procenta produktu krajowego brutto (PKB) i 9,3 % wszystkich wydatków z budżetu państwa.

W pozostałych państwach Ameryki Południowej wydatki militarne wyniosą: Brazylia 1,7 % PKB, Chile 6,33 mld (3,73 %), Wenezuela 3,32 mld (1,0 %), Argentyna 2,83 mld (0,87 %), Peru 1,46 mld (1,16 %), Ekwador 0,92 mld (2,01 %), Urugwaj 0,41 mld (1,56 %), Boliwia 0,26 (1,55 %), Paragwaj 0,19 mld (1,55 %).

23:08, solosandes
Link
czwartek, 03 lipca 2008

Partyzanci z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) przekazali przedstawicielom kolumbijskiej Armii przebranym za członków Międzynarodowego Czerwonego Krzyża (MCK, hiszp. CICR) 15 więźniów.

Do przekazania doszło we wschodniej części kraju na leśnej polanie na której wylądowały dwa przemalowane na barwy MCK wojskowe śmigłowce. Zwolnieni więźniowie to 11 kolumbijskich żołnierzy i policjantów, była kandydatka na urząd prezydenta Ingrid Betancourt i trzej Amerykanie - pracownicy północnoamerykańskiej firmy zbrojeniowej Northrop-Grumman. Już w śmigłowcach żołnierze zatrzymali dwóch partyzantów towarzyszących więźniom.

Przeciwko wykorzystaniu symbolu organizacji humanitarnej przez Armię zaprotestował MCK.

22:00, solosandes
Link
niedziela, 29 czerwca 2008

Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości (CSJ) skazał, za udział w przekupstwie, byłą parlamentarzystkę Yidis Medinę na karę 47 miesięcy pozbawienia wolności. W trakcie procesu przyznała się ona do uzyskania korzyści od wysokich członków rządu Alvaro Uribego.

Medina zasiadała w poprzednim Parlamencie w Pierwszej Komisji Izby Reprezentantów. Komisja ta w czerwcu 2004 zaaprobowała stosunkiem głosów 18 – 16 zmianę Konstytucji pozwalającą na ponowny wybór na najwyższy urząd Alvaro Uribemu. Yidis, która była początkowo przeciwna zmianie w dniu głosowania poparła ją.

Medina będzie odsiadywać wyrok w areszcie domowym.

00:48, solosandes
Link
piątek, 20 czerwca 2008

W ubiegłym roku znacznie wzrósł w Kolumbii obszar uprawy krzewu koki. Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) w roku 2007 obszar zasiewu zwiększył się o 27 procent i wyniósł 99 tysięcy hektarów.

W tym samym okresie w całym regionie andyjskim, obejmującym oprócz Kolumbii także Peru i Boliwię, areał zajęty przez kokę powiększył się o 16% do 182 tys. ha. W Peru wzrósł o 4%, a w Boliwii o 5%.

W Kolumbii uprawą krzewu zajmuje się około 80 tys. rodzin, a ich roczny przychód ze sprzedaży liści koki i pasty kokainowej to ok. 900 mln dolarów.

13:40, solosandes
Link
wtorek, 17 czerwca 2008

W całej Kolumbii doszło do protestów kierowców ciężarówek w proteście przeciwko rosnącym cenom paliw. Około 100 tysięcy kierowców zaprzestało pracy i zatrzymało swoje pojazdy na poboczach dróg.

Obecnie litr benzyny kosztuje w Kolumbii około 1850 peso, czyli 2 złote i 40 groszy. Od czerwca ubiegłego roku jej cena wzrosła o ok. 13%; sprzedaż jest dotowana przez rząd, a ceny ustalane urzędowo.

Kolumbia jest eksporterem ropy i paliw z niej wytwarzanych. W roku 2006 sprzedała za granicę ropę i paliwa ropopochodne za sumę 6,3 miliarda dolarów amerykańskich. Ich głównym odbiorcą były Stany Zjednoczone – kupiły za 4,9 mld dolarów.

15:17, solosandes
Link
sobota, 14 czerwca 2008

Ponad dwa miliony dzieci w Kolumbii są zmuszone do wykonywania prac, które zagrażają ich zdrowiu, pozbawiają wypoczynku i zabawy. Ponad milion z nich nie uczęszcza do szkół.

Najwięcej dzieci pracuje w rolnictwie i handlu. Oprócz tego są zatrudniane w przemyśle, transporcie, zmuszane do prostytucji, budownictwie, sektorze nieruchomości, kopalniach oraz biorą udział w konflikcie zbrojnym.

00:38, solosandes
Link
sobota, 07 czerwca 2008

Międzynarodowy Instytut UNESCO do Spraw Szkolnictwa Wyższego (IESALC) przedstawił na odbywającej się w kolumbijskim mieście Cartagena Regionalnej Konferencji Szkolnictwa Wyższego (CRES) 2008 sytuację tej sfery w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.

Według IESALC odsetek osób w danej grupie wiekowej studiujących na uczelniach wyższych (wskaźnik skolaryzacji brutto) wzrósł w regionie z 17% w roku 1985 do 31% w roku 2005, co nie jest wynikiem zadowalającym. Zwrócono również uwagę na niski poziom nauczania, odpływ osób wykształconych do państw wysoko rozwiniętych oraz niedoinwestowanie.

W Kolumbii w roku 2001 działało 210 szkół wyższych. Najwięcej studentów było na kierunkach należących do grup Inżynieria, Przemysł i Budownictwo oraz Nauki Społeczne, Ekonomiczne i Prawne.

23:18, solosandes
Link
 
1 , 2 , 3